جستجو مطالب

سایر تجهیزات تصفیه آب

سوابق کاری / تصاویر پروژه ها

رزومه مدیرعامل و کارکنان

استخدام در شرکت ابنیه پایدار سبز

شما اینجا هستید: برگ نخستتصفیه آبنانو فیلتراسیون NF

نانو فیلتراسیون NF

نانوفیلتراسیون (Nanofiltration)

 آّب, پساب, فاضلاب, لجن, تصفیه

فرایند نانوفیلتراسیون بیشتر جهت جداسازی محلولهایی که ترکیبی از یکسری اجزاء مورد نیاز و مطلوب و برخی اجزاء نامطلوب می باشد به کار گرفته می شود. نانو فیلتراسیون قادر به تغلیظ مواد قندی، جداسازی نمک های دو ظرفیتی (مثل Na2SO4و MgSO4)، باکتریها، پروتئین ها، ذرات، مواد رنگی و سایر موادی که وزن مولکولی بالای 250 دالتون دارند (مثل لاکتوز و آنتی بیوتیک ها) می باشد. یک نمونه از آن تغلیظ شربت ذرت است. ممبران نانوفیلتر مولکولهای آب را از خود عبور داده و با نگه داشتن شکر در پشت خود باعث تغلیظ محلول می گردد. از نانوفیلتراسیون همچنین جهت تنظیم املاح آب مصرفی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می شود. اخیراً از فرایند نانوفیلتراسیون جهت حذف یونهای کلسیم و منیزیم آب استفاده نموده و با این روش آب سخت را نرم می کنند. مشابه غشاء اسمز معکوس، غشاء نانو فیلتراسیون نیز تحت تأثیر بار الکتریکی ذرات قرار می گیرد و ذراتی که بار الکتریکی بیشتری دارند راحت تر جذب می شوند. نانو فیلتراسیون روی مواد آلی با وزن مولکولی پایین مانند متانول تأثیری ندارد.

کاربرد نانو فیلترها

مهمترین کاربرد نانو فیلتراسیون در صنعت آب، حذف سختی (یونهای کلسیم و منیزیم) از آب می باشد و مزیت آن نسبت به سایر سیستم های متعارف نظیر سختی گیری رزینی و فرایند لایم سودا، عدم نیاز آن به احیا و مواد شیمیایی می باشد از دیگر کاربردهای آن عبارت از:

- حذف آفت کش ها از جمله آترازین، سیمازین، دیورن و ایزوپرتورن

- حذف ترکیبات آلی فرار مانند مشتقات کلردار آلی سبک مانند کلروفرم، تری کلرواتیلن و تتراکلرواتیلن

- حذف محصولات جانبی حاصل از واکنش گندزدا با ترکیبات آلی آب از جمله هالومتان ها

- حذف کاتیون ها و سختی

- حذف کروم (VI)، اورانیم، آرسنیک

- حذف آنیون ها

- حذف پاتوژن ها

تحقيقات نشان مي دهد استفاده از فناوري نانو در تصفيه آب علاوه بر افزايش كيفيت آب تصفيه شده، مي تواند هزينه هاي تصفيه را تا حدود زيادي كاهش دهد. به تازگي پژوهشگران فعاليت هاي وسيعي در زمينه استفاده از فناوري نانو فناوري نانو مدنظر قرار داده اند كه چنانچه تحقيقات به نتايج مطلوبي براي استفاده در مقياس صنعتي برسد اميد آن مي رود در آينده اي نزديك نانو تكنولوژي بسياري از فرآيندها را در صنايع مختلف، به ويژه در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي تحت تأثير خود قرار دهد.

دوره های آموزشی

شرکت ابنیه پایدار سبز

آدرس:

تهران، بلوار میرداماد، میدان مادر، خیابان شاه نظری،کوچه دوم، پلاک 35، واحد 4 - طبقه دوم

تلفن:

22227849
22261233
26423930

ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فکس:

22264993
26423668

کد پستی:

1547936515