شما اینجا هستید: برگ نخستارزیابی چرخه حیات LCA

ارزیابی چرخه حیات LCA

ارزیابی چرخه حیات چیست


ارزیابی چرخه حیات (LCA)(Life Cycle Assessment)
ارزیابی چرخه حیات یا ارزیابی چرخه عمر یک رویکرد «گهواره تا گور» (Cradle to Grave) برای ارزیابی سیستم های صنعتی است. «گهواره تا گور» با جمع آوری مواد خام از زمین برای تولید محصول شروع می شود و با برگشت محصول مصرف شده به زمین به پایان می رسد. ارزیابی چرخه حیات یا ارزیابی چرخه عمر (LCA) امکان تخمین اثرات زیست محیطی تجمعی ناشی از همه مراحل چرخه حیات محصول را فراهم می آورد.

ارزیابی چرخه حیات چگونه انجام می شود

ارزیابی چرخه حیات یا ارزیابی چرخه عمر (LCA) یک تکنیک برای ارزیابی جنبه های زیست محیطی و اثرات بالقوه همراه با محصول، فرآیند یا خدمات است از طریق:
- گردآوری یک فهرست موجودی از ورودی های انرژی و مواد و انتشار به محیط زیست
- ارزیابی اثرات بالقوه زیست محیطی همراه با ورودی های تعریف شده و انتشار به محیط زیست
- تفسیر نتایج برای کمک به تصمیم گیری
ارزیابی چرخه عمر (LCA) یک تکنیک برای ارزیابی همه ورودی ها و خروجی های محصول (داده ها و ستانده ها)، فرآیند یا خدمات (فهرست موجودی چرخه حیات)، ارزیابی زائدات، اثرات بر بهداشت انسان و اثرات اکولوژیکی (ارزیابی اثر) و تفسیر نتایج ارزیابی (تفسیر چرخه حیات) در کل چرخه حیات محصول یا فرآیند مورد بررسی می باشد.
دو سازمان بین المللی ISO (International Standards Organization) و SETAC (Society of Environmental Toxicology and Chemistry) ارزیابی چرخه حیات را به عنوان یک ابزار مدیریت زیست محیطی توسعه داده اند.
 

ارزیابی چرخه حیات در استاندارد ISO 14040

در ISO 14040 تعریف زیر در مورد LCA یا ارزیابی چرخه حیات ارائه شده است:
"مجموعه ای از روش های سیستماتیک برای گردآوری و ارزیابی مواد و انرژی ورودی و خروجی و اثرات زیست محیطی همراه یک سیستم محصول در طول چرخه حیات آن"
بر اساس نظر  SETAC تعریف LCA به صورت زیر می باشد:
"ارزیابی چرخه حیات یک فرآیند برای ارزیابی اثرات زیست محیطی همراه با یک محصول، فرآیند یا فعالیت است که با شناسایی و کمی کردن انرژی و مواد مصرفی و زائدات منتشره به محیط زیست انجام می شود، ارزیابی اثرات انرژی و مواد مصرفی و مواد منتشره به محیط زیست و شناسایی و ارزیابی فرصت ها برای بهبود وضعیت محیط زیست شامل کل چرخه حیات محصول، فرآیند یا فعالیت، از استخراج و فرآوری مواد خام، ساخت، حمل و نقل و توزیع، استفاده، استفاده مجدد، نگهداری، بازیافت و دفع نهایی می شود."

ارزیابی چرخه حیات
بنابراین، ارزیابی چرخه حیات (LCA) ابزاری برای تجزیه و تحلیل اثرات زیست محیطی محصولات در همه مراحل چرخه حیات آن ها – از استخراج منابع تا تولید مواد، تولید قطعات و تولید نهایی محصول و استفاده از محصول تا مدیریت پس از دورانداختن آن شامل بازیافت، استفاده مجدد و دفع نهایی- (به عبارت دیگر از گهواره تا گور) می باشد. کل سیستم فرایندهای واحد شامل چرخه حیات محصول "سیستم محصول"نامیده می شود.  
سابقه ارزیابی چرخه حیات در ایران بسیار کوتاه بوده و کمتر از یک دهه می باشد. کارشناسان شرکت ابنیه پایدار سبز افتخار دارند که اولین پروژه ارزیابی چرخه حیات را در ایران برای نیروگاه اتمی بوشهر در سال 1388 انجام داده و نتایج آنرا در مقالات مختلف بین المللی ارائه نموده اند.
از دیگر پروژه های شرکت در زمینه ارزیابی چرخه عمر، تهیه گزارش ارایه خدمات در زمینه ارزیابی چرخه حیات (LCA) جهت شرکت پتروشیمی پارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) در منطقه عسلویه، بوشهر می باشد.
 
جهت مشورت در خصوص تعریف، تدوین و انجام پروژه های ارزیابی چرخه عمر (LCA) در خصوص طرحهای مختلف، می توانید با کارشناسان این شرکت مشاوره نمایید.

ارزیابی چرخه عمر (LCA)
 

متن کامل استاندارد نحوه مستندسازی داده ها در ارزیابی چرخه حیات که در سال 1396 تحت عنوان:

مدیریت محیط زیستی- ارزیابی چرخه حیات- قالب مستندسازی داده

(Environmental management - Life cycle assessment - Data documentation format)

و در سازمان ملی استاندارد ایران با کد (شماره استاندارد) 22292 با همکاری مسئولان شرکت ابنیه پایدار سبز (آقای دکتر رضا مستوری و سرکار خانم دکتر نرگس کارگری) تهیه گردیده است، استاندارد نحوه مستندسازی داده ها در ارزیابی چرخه حیات در لینک زیر قابل مشاهده و دانلود است.

سایر مقالات مرتبط در زمینه ارزیابی چرخه حیات (LCA) و راهبردهای اولویت زیست محیطی (EPS) به زبان فارسی (تألیف اعضای هیأت مدیره شرکت ابنیه پایدار سبز):

سایر تجهیزات تصفیه فاضلاب

سایر مواد شیمیایی موجود

شرکت ابنیه پایدار سبز

نشانی شرکت ابنیه پایدار سبز
تهران، بلوار میرداماد، میدان مادر، خیابان شاه نظری،کوچه دوم، پلاک 35، واحد 4 - طبقه دوم
تلفن شرکت ابنیه پایدار سبز
22261233
26423930
26709130
شماره فکس شرکت ابنیه پایدار سبز
22264993
26423668

توییتر لینکداین اینستاگرام